Lähdimme koululta bussilla kohti Matinkylän metroasemaa. Sitten menimme metrolla Aalto -yliopiston asemalle. Sen jälkeen kävelimme metrolta Haukilahden lukion ravintolaan, jossa söimme normaalin koululounaan. Lounaan jälkeen siirryimme Aalto-yliopiston Junior Lab -rakennukseen.

Ensimmäisessä pajassa kokeilimme tehdä omia liikkeen kuvaajia tietokoneohjelman ja pajasta saadun välineistön avulla. Käytimme kärryä, joka laitettiin radalle, jossa sitä sai liikuttaa haluamaansa vauhtia. Sitten sen liike piirtyi liikkeen kuvaajaksi tietokoneelle.

Toisessa pajassa teimme kokeen, jossa mittasimme veden ominaislämpökapasiteettia. Saimme pajasta välineet ja ohjeet kokeeseen, ja teimme kokeen. Sen jälkeen meiltä kysyttiin, mitä tuloksia saimme. Tulokset vaihtelivat, mutta muutama ryhmä pääsi aika lähelle oikeaa tulosta.

Sen jälkeen lähdimme takaisin koululle metrolla ja bussilla.